Celodenní výlet po okolí

Harrachov_mesto

Pokud plánujete celodenní výlet po okolí Harrachova, máte na výběr z mnoha zajímavých míst a aktivit. Jedním z nejpopulárnějších cílů v okolí Harrachova jsou turistické trasy NP Krkonoše. Tato pohoří nabízí nekonečné možnosti, ať už jste začátečník nebo zkušený horal. Můžete se vydat na některou z mnoha turistických tras a užít si krásné výhledy na okolní krajinu. Pokud máte rádi přírodní krásy, určitě si nenechte ujít Mumlavský vodopád.

Toto historické město nabízí také pohled do minulosti a možnost prozkoumat starobylé budovy a jejich okolí. Pro milovníky historie a piva je skvělou volbou návštěva Muzea skla a pivovaru Novosad. Zde se dozvíte o historii pivovarnictví a můžete ochutnat místní pivo.

Pro nadšence sportu a historie je skvělou volbou návštěva Skokanských můstku. Nejstarší skokanský můstek v Harrachově pochází z roku 1920, v té době se ještě dnešní Harrachov jmenoval Harrachdorf a své panství tu měl hrabě Harrach. V areálu středních můstků jsou můstky K40, K70 a K90. Výše na Čertově hoře je umístěn areál velkých skokanských můstků vybudovaný v letech 1978 – 1983. Zde se nachází můstek K120 a mamutí můstek pro lety na lyžích K180 dnes označovaný jako HS 205, který umožňuje lety dlouhé přes 210 metrů. Tento mamutí můstek patří mezi 5 největších můstků na světě.

Pokud máte chuť jen na malou dopolední procházku, určitě Vám doporučíme procházku podél Harrachovských rybníčku. V rámci revitalizace rybníčků kvůli zadržování vody v krajině vznikl nový turistický okruh v Anenském údolí u naučné stezky Rybárna. Trasa vás zavede k místům, které daly stezce název – k Harrachovským rybníčkům. Rybníčky založil Jan Nepomuk František hrabě Harrach v roce 1873 k chovu pstruhů. Ročně se z novosvětské rybárny vypouštělo 100 000 až 170 000 pstruhů a 10 000 až 20 000 lipanů. Stezka začíná a končí u bývalého učiliště v Anenském údolí – naproti Residentu. Nově zrekonstruovaná naučná stezka Rybárna je dlouhá 1,5 km a vede po trase. Dřevěné interaktivní tabule vás seznamují s tématy, která souvisí k poznání toho, co v rybnících a v jejich blízkém okolí žije a roste. Trasa je určena pro pěší turistiku, pro rodiny s dětmi, je přístupná i pro zdatnější maminky s kočárem.

Pokud máte chuť na malou dávku adrenalinu, je tu pro Vás bobová dráha. Je cca 1.000 metrů dlouhá, při 38 m převýšení, průměrném sklonu 6 % a maximálním sklonu 12 %. Má 17 zatáček a dvě atraktivní nadzemní křížení. Určitě se zde nebudete nudit.

Když vás při návštěvě Harrachova omrzí hory a dostanete chuť na trochu kultury, zábavy a poučení, můžete navštívit expozice Hornického muzea, k němuž patří veřejnosti zpřístupněná podzemní prohlídková štola. Hornické muzeum a prohlídková štola v Harrachově byly otevřeny v březnu roku 2003 v úrovni bývalého štolového patra. V muzeu jsou ukázky minerálů fluoritových ložisek, nástroje a pomůcky používané při těžbě, mapy a fotografie dokumentující práci na zdejším ložisku. Prohlídková štola je dlouhá zhruba 1 km. Trasa vedená typickým prostředím rudného dolu. Je vysypána štěrkovou drtí a osvětlena, průměrná roční teplota je 7°C. Návštěvníci jsou vybaveni ochrannou přilbou a kromě kompletního těžního stroje zde uvidí důlní vozy, akumulátorovou lokomotivu, důlní nakladač aj. Prohlídka s výkladem průvodce trvá 45min. (muzeum si návštěvníci prohlíží sami před vstupem na prohlídku do štoly) a návštěvníci poznají práci v dnes již neexistujících dolech.

Po celém dni plném aktivit si můžete odpočinout v některé z místních kaváren nebo restaurací a načerpat tak sílu na nové dobrodružství. Celodenní výlet po okolí Harrachova je skvělý způsob, jak prozkoumat krásy Krkonoš a zažít nezapomenutelné zážitky. Určitě se nebudete nudit a odjedete s mnoha novými zážitky a vzpomínkami.